5 December 2022

o autach wiemy bardzo dużo a nawet więcej
Kiedy zmienić opony zimowe na letnie? Tę kwestię co roku poruszają kierowcy. Spora ich część odpowiada: na wiosnę! Ale wiosna kalendarzowa to niewątpliwie za mało. Nie ma w kalendarzu data z napisem „dzień zmiany opon”, w letnim jak i zimowym sezonie. Toteż intuicyjnie i z rozsądkiem osobiście musimy postanowić by je wymienić.

Biorąc pod uwagę prognozy, zimowa aura towarzyszy nam w Polsce do połowy kwietnia. Wtedy średnie dobowe temperatury sięgają siedmiu stopni Celsjusza. Jest to więc odpowiedni czas na zrezygnowanie z zimowych opon.

opona zimowa

Źródło: www.interopony.pl
Zakładając, iż wzięliśmy pod uwagę powyższe uwagi powinniśmy już być po wizycie w warsztacie samochodowym. Kto nadal jeździ na „zimówkach”, może zapoznać się z ofertą opon w sklepach internetowych. Na rynku polskim oferują swoje opony wszyscy liczący się w tym przemyśle producenci. Bez problemu odnajdziemy opony Pirelli czy opony Kleber. Obie marki od lat kojarzą się nam ze sportem, rywalizacją i najlepszą jakością. Zwycięzcy wyścigów używali opon właśnie tych marek, co przyniosło im międzynarodową sławę. Cały czas opony tych europejskich producentów mają najlepsze opinie wśród kierowców. Pirelli i Kleber to również opony do samochodów, motocykli jak i ciągników.

Gabaryty opon wybieramy biorąc pod uwagę wytyczne producenta samochodu. Informację o nich znajdziemy w instrukcji obsługi lub na klapce przy wlewie paliwa. Demontaż zimówek powinien wiązać się z oględzinami ich stanu, właściwą konserwacją oraz ochroną miejsca w którym będą przechowywane do przyszłego sezonu. Przed montażem opon letnich, podobnie trzeba się im wnikliwie przyjrzeć.

opona

Autor: Craig Sunter
Źródło: http://www.flickr.com

Specjalną uwagę zwrócić trzeba na głębokość bieżnika. Nadto płytki bieżnik powoduje, iż głównie na mokrym podłożu samochód będzie trudny do opanowania. Musimy również sprawdzić, czy opony nie posiadają widocznych wad na bokach, tudzież powierzchni samego bieżnika. Jeżeli mamy pewne wahania co do tego tematu najbezpieczniej jest porozmawiać z wulkanizatorem. Przed montażem opon wskazane jest przeprowadzić ich wyważenie oraz skontrolować ciśnienie, ponieważ nieodpowiednio wyważone, spowodują, iż trudniej będzie zapanować nad kierownicą.

Ranking samochodów dostawczych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*