5 December 2022

o autach wiemy bardzo dużo a nawet więcej
Proces inwentaryzacji służy do przedstawienia faktycznego stanu majątkowego. Dlatego podczas inwentaryzacji zlicza się wszelkie środki trwałe i pieniężne, a następnie ich stan ilościowy zestawia się z ewidencją księgową.

pracownicy

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Chodzi o to, by znaleźć i wytłumaczyć wszelkie różnice, obecne w tym obszarze. Szczegółowe opisanie środków trwałych bywa jednak dosyć pracochłonne oraz zajmuje wiele czasu. Łatwo też popełnić błąd w obliczeniach. Proces inwentaryzacji domaga się zatem rzetelnego podejścia i precyzji. Dużym ułatwieniem może być tu program do inwentaryzacji. Sporą część inwentaryzacji wykona za nas wówczas komputer. Zatrudniając dodatkowych pracowników zawsze należy zliczyć obecny na stanie spis natury. Po przeliczeniu stanu faktycznego, wystarczy zeskanować kod kreskowy poszczególnych towarów. Komputer automatycznie podliczy i porówna te dane z wprowadzoną przez nas wcześniej dokumentacją. W krótkim czasie dostaniemy raport różnic, między stanem faktycznym, a stanem wynikającym z ewidencji księgowej. Program do inwentaryzacji może być zatem ogromnym ułatwieniem. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas i konkretne kwoty pieniężne, które musielibyśmy przeznaczyć na pensje dla fizycznych pracowników. Proces inwentaryzacji trzeba przeprowadzić przynajmniej raz w roku. Jest to duży wysiłek, który nie ma sensu bez dobrej organizacji. Przeprowadzanie inwentaryzacji nie powinno jednak zmieniać normalnego stylu

wykres

Autor: jai Mansson
Źródło: http://www.flickr.com

pracy danego ośrodka. Przez to inwentaryzację zazwyczaj organizuje się w nocy. Wyniki inwentaryzacji, ustalone na ściśle określony dzień, powinny być poprawne. Ważna jest też obejmująca środki trwałe ewidencja.

Źródło – http://www.ewidencjamajatku.pl/k–>

Ewidencja będzie odbywać się trochę inaczej, w zależności od sposobu nabycia poszczególnych dóbr. Inne dane uwzględniamy rozliczając się ze środków trwałych nabytych od producenta, wyprodukowanych we własnym zakresie oraz uzyskanych w wyniku darowizny. Uwzględniająca środki trwałe ewidencja musi obejmować wszystkie dobra majątkowe, o wartości równej przynajmniej 3,5 tys. zł. Muszą być one również możliwe do użytku przez ponad rok , a także nieuszkodzone i kompletne. Proces inwentaryzacji umożliwia nam zatem wytłumaczenie się z produktów, które widnieją w ewidencji księgowej jako element majątku, mimo że np. zostały ukradzione, zepsuły się lub wyparowaniu.

Więcej informacji:

http://www.ewidencjamajatku.pl/blog/168-analiza-sprawozda%C5%84-finansowych-jak-wykorzystac-ja-z-korzyscia-dla-firmy

Książki a finanse , Praca w transporcie drogowym , usługi szkoleniowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*