3 December 2022

o autach wiemy bardzo dużo a nawet więcej
Jeśli mamy wóz, który nie nadaje się do użytkowania, staje się on zbędnym przedmiotem zajmującym miejsce, które można wykorzystać do innych celów. Najczęściej liczymy jednak na to, że uda nam się uzyskać jakąś zapłatę za zepsute auto. W takim wypadku możemy próbować sprzedać je komuś lub zezłomować. Kasacja przeprowadzana jest w stacjach demontażu, a cały proces są takie same w całej Polsce, bez związku więc czy interesuje nas auto złom Wrocław, Łódź lub Szczecin – wszystko przebiegnie w ten sam sposób. Jakie kroki trzeba podjąć, by zgodnie z prawem przeprowadzić kasację samochodu?

złom

Autor: Andrew Malone
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze jeżeli zależy nam na otrzymaniu zapłaty warto zadzwonić do kilku stacji demontażu, gdyż ceny mogą być różne. Poza tym stacja musi mieć zezwolenie wydane przez marszałka województwa. Jeżeli dotyczy nas kasacja pojazdów gdańsk, należy wejść na witrynie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W tym miejscu znajdować się musi lista tego typu placówek. Kiedy trafimy do miejsca bez zezwolenia, nie będzie ono mogło wydać nam potrzebnych zaświadczeń, przez co mimo złomowania, w dalszym ciągu będziemy posiadaczami auta, więc przykładowo może na nas zostać nałożona kara za niepłacenie OC.

W dodatku nieuczciwy właściciel miejsca kasacji może sprzedać pojazd. Może to doprowadzić do wielu niezależnych od nas nieciekawych sytuacji. Jeżeli jesteśmy pewni, że stacja demontażu ma prawidłowe zezwolenia, należy przygotować dokumenty. Konieczny jest dowód rejestracyjny i umowę kupna. Kiedy samochód (zobacz także: akumulatory do kampera) to własność firmy należy przegotować wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Rzecz jasna, jeśli złomujemy auto, które nie jest nasze przydatne będzie upoważnienie. Za przekazanie samochodu do kasacji możemy dostać kilkaset złotych.

Jeżeli jednak okaże się, że auto jest lżejsze, niż to pokazują wartości w dowodzie rejestracyjnym, będziemy zmuszeni zapłacić karę za każdy kilogram poniżej. Ceny mogą wynosić nawet do 10 złotych. Kiedy jednak wszystko się zgadza, właściciel nie ponosi żadnych opłat. Warto wiedzieć, że kara jest naliczana dopiero wtedy, jeżeli waga wynosi mniej niż 90% podanej w dowodzie. Po kasacji otrzymujemy zaświadczenia. Pierwsze z nich dotyczy faktu przekazania pojazdu do stacji, następne to unieważnienie dowodu i tablice rejestracyjne.

złomowanie pojazdów

Autor: free photos
Źródło: http://www.flickr.com

Wraz z dokumentami trzeba się zgłosić do wydziału komunikacji (np. jeśli dotyczy nas złomowanie pojazdów Poznań, udajemy się do urzędu gminy w Poznaniu). Tam składamy prawidłowy wniosek o wyrejestrowaniu pojazdu. Posiadamy na to 30 dni od otrzymania dokumentów w stacji demontażu. W tym samym momencie nasze OC wygaśnie, a wszystkie nadwyżki będą zwracane. Warto pamiętać jak istotna jest legalna kasacja samochodu. Jeżeli przeprowadzimy ją na własną rękę, możemy zapłacić wysoką karę, od 10 do aż 300 tysięcy złotych.

Ranking samochodów dostawczych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*