3 December 2022

o autach wiemy bardzo dużo a nawet więcej
W każdym samochodzie są filtry, od których zależy działanie jak i funkcjonowanie takiego pojazdu. W poniższym artykule omówione zostaną filtry oleju, powietrza i paliwa.

Filtry oleju są bardzo niezbędne w każdym samochodzie, ponieważ oczyszczają olej z cząsteczek stałych, takich jak kurz, osady albo też cząstki sadzy. Są używane dla oleju silnikowego, hydraulicznego jak również w automatycznych skrzyniach biegów.

Istnieją dwa rodzaje takich filtrów. Pierwsze z nich to puszkowe filtry, jakie są złożone z obudowy filtra i jego wkładu. Podczas serwisu wymienia się całość. Drugi typ to wkłady filtrów oleju. Są umieszczane lub zintegrowane bezpośrednio w silniku, w systemie cyrkulacji oleju. Są całkiem bezpieczne dla środowiska naturalnego, gdyż tylko wkład olejowy jest wymieniany. Obudowa i zawory pozostają na bloku silnika. Wkłady filtrów oleju muszą być doskonale dopasowane przy montażu, co daje gwarancje, iż filtry będą całkowicie wolne od wycieków.

Filtry do wentylacji

Filtry powietrza robione są specjalnie do konkretnych modeli silników nie jedynie pod względem wymiarów wkładu i kształtu obudowy. Cząstki zanieczyszczeń przechwytywane są tam przez specjalny materiał o porowatej, włóknistej fakturze. Jest niewrażliwy na zawilgocenie wodą, ale również olejem – przejrzyj ofertę dobrych filtrów paliwa. Posiada też niesamowicie dobrą przepustowość, która jest zależna od grubości włókien oraz gęstości tego jak są rozmieszczone. Filtracja natomiast nie odbywa się wyłącznie na zasadzie sita, ale wykorzystuje się też takie zjawiska fizyki, jak bezwładność odrzucająca drobiny płynów na zewnątrz zakrętów pokonywanych przez malutkie strużki powietrza, a przy tym rozmaite siły przyciągające odwirowane zanieczyszczenia do włókien.

Ostatni typ filtrów, do paliwa służą do wyłapywania zanieczyszczeń stałych. Warto natomiast wiedzieć, że w przypadku filtrowania oleju napędowego zatrzymywane są także cząsteczki wody. Filtry oleju napędowego wyposażane są zawsze w dodatkowe odwadniacze odstojnikowe, które znajdują się w dolnej sprawdź części do sprężarek obudowy, dlatego w związku tym powinny być zakładane w aucie w pozycji pionowej. Posiadają również czasami konstrukcję dwustopniową podzieloną na czyszczenie zgrubne jak i dokładne. W jednym, jak również drugim przypadku do oddzielania elementów stałych stosowane są wkłady zrobione ze specjalnego papieru służącego do filtrowania.
Ranking samochodów dostawczych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*