W większychaglomeracjach miejskich, takich jak Gdańsk czy Elbląg, powstawały elewatory murowane, z ciekawymi funkcjami ( np. windy transportowe czy też rynny spustowe dla zboża). Niektóre średniowieczne elewatory (często wpisane też do rejestru zabytków) wyróżniają również charakterystyczne dla danej epoki zdobienia i detale architektoniczne. Największym elewatorem zbożowym w kraju nad Wisłą jest elewator Ewa, mieszczący się w Szczecinie przy Nabrzeżu Zbożowym niedaleko portu morskiego. Kubatura szczecińskiego elewatora to 75 tysięcy metrów kwadratowych, które zapewnia magazynowanie aż 50 tysięcy ton zboża. Elewator Ewa używa się główniedo przeładunku, przechowywania, ważenia, wysychania, unieszkodliwiania szkodników za pomocą surowców chemicznych zwanych fumigantami oraz ochrony i kontroli fitosanitarna zboża.
Elewator kiedyś stosowany był jedynie do mechanicznego transportowania, wietrzenia, suszenia i sortowania ziarna.
Chcesz odnaleźć coś innego na omawiany na tej stronie wątek? Kliknij ten link – ta użyteczna witryna (https://souniq.pl/szczotki-walcowe/) z pewnością rzuci nowe światło.
Wraz z rozwojem metod technologii wytwórczych i powstawaniem nadwyżek produkcyjnych, konstrukcja elewatora była usprawniania o funkcjonalne rozwiązania techniczne. Elewator z biegiem czasu miał zastosowanie w innych dziedzinach, w których niezbędne jest gromadzenie materiałów sypkich czy też nadmiar materiałów.