3 October 2023

o autach wiemy bardzo dużo a nawet więcej
Pierwotne elewatory powstawały już w średniowieczu- były to elewatory zbożowe, które pełniły szczególnie funkcję składownika. Średniowieczny elewator posiadał tylko jedną kondygnację, ale wraz z rozwojem uprawy w kraju nad Wisłą był już wielokondygnacyjny. Magazynowano w nim materiały ziarniste, szczególnie zboże.

Elewator charakteryzuje się rozpoznawalną budową, bowiem najczęściej przypomina stłoczoną bryłę. Elewatory zbożowe cechują się niewielką ilością okien, spadzistym dachem oraz zwężającymi się w trójkąt szczytami. Wiejskie elewatory najczęściej były wykonane z drewna i stanowiły charakterystyczny komponent posiadłości dworskich.
W większychaglomeracjach miejskich, takich jak Gdańsk czy Elbląg, powstawały elewatory murowane, z ciekawymi funkcjami ( np. windy transportowe czy też rynny spustowe dla zboża). Niektóre średniowieczne elewatory (często wpisane też do rejestru zabytków) wyróżniają również charakterystyczne dla danej epoki zdobienia i detale architektoniczne. Największym elewatorem zbożowym w kraju nad Wisłą jest elewator Ewa, mieszczący się w Szczecinie przy Nabrzeżu Zbożowym niedaleko portu morskiego. Kubatura szczecińskiego elewatora to 75 tysięcy metrów kwadratowych, które zapewnia magazynowanie aż 50 tysięcy ton zboża. Elewator Ewa używa się główniedo przeładunku, przechowywania, ważenia, wysychania, unieszkodliwiania szkodników za pomocą surowców chemicznych zwanych fumigantami oraz ochrony i kontroli fitosanitarna zboża.

Elewator kiedyś stosowany był jedynie do mechanicznego transportowania, wietrzenia, suszenia i sortowania ziarna.

Chcesz odnaleźć coś innego na omawiany na tej stronie wątek? Kliknij ten link – ta użyteczna witryna (https://souniq.pl/szczotki-walcowe/) z pewnością rzuci nowe światło.

Wraz z rozwojem metod technologii wytwórczych i powstawaniem nadwyżek produkcyjnych, konstrukcja elewatora była usprawniania o funkcjonalne rozwiązania techniczne. Elewator z biegiem czasu miał zastosowanie w innych dziedzinach, w których niezbędne jest gromadzenie materiałów sypkich czy też nadmiar materiałów.

Dziś elewator zazwyczaj to struktura wielukondygnacyjna, pozwalająca na nie tylko składowanie nawet kilkadziesiąt ton surowców, ale i dozorowanie, utrzymywanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności poprzez połączenie z złożonymi systemami i urządzeniami technologicznymi. W niektórych branżach, zwłaszcza w rolnictwie czy przetwórstwie owocowym, elewator to podstawowe narzędzie produkcji.
Maszyny dla przemysłu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*