5 December 2022

o autach wiemy bardzo dużo a nawet więcej
Są pewne niejasności prawne dotyczące różnych zawodów. Na pozór mało ważne przyczyniają się do złych wniosków i błędnego pojmowania danej działalności. W najgorszym razie rzeczywiste jest w ogóle mylenie zawodów, obarczanie konkretnych przedsiębiorców krzywdzącymi przepisami.

ciężarówki chłodnie

Autor: Glen Wallace
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystko w ramach porządku, jednak nie zawsze logiki. Można powiedzieć, że istnieje w naszym kraju parę tego typu przypadków, w których regulacje prawne nie nadążają za rzeczywistością.

Chcesz chłonąć dalej ciekawą treść? Zatem nic nie powinno Ci przeszkodzić – kontynuuj kontener z rozsuwanym dnem na kolejnej witrynie.

Tak jest na pewno w przypadku spedycji.

Jak przekonują prawnicy, to pojęcie bardzo często jest mylone w naszym prawie. Generalny błąd to pewność, iż firma, jaka nie przewozi towarów, gdyż zleca to innemu podmiotowi, to właśnie spedytor, a inni to przewoźnicy. Ustawodawca również nie pomaga, gdyż prawna definicja spedycji jest bardzo uboga. Artykuł 794 mówi nam, iż spedycja to po prostu wysyłanie lub odbieranie przesyłek, a także podejmowanie działań mających związek z przewozem. Z tej definicji wynika, że spedycja to przede wszystkim obsługa przesyłki, całościowa, czyli w zakresie nadania i odbioru, a także w związku z jej przewiezieniem. Świadczy to o tym, iż jest to działalność usługowa, jakiej głównym celem jest organizacja przesyłania i przewożenia różnych artykułów – źródło na

firma spedycyjna

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

Należy potwierdzić, iż wszelkie zamieszanie czy niezgodność wynika ze źle napisanej ustawy o transporcie drogowym. Dość niedopracowane przepisy były krytykowane od dawna, bo sprowadzają spedycję do poziomu odmiany przewozów bez posiadania własnych transportowych środków. Czemu tak się dzieje? Ponieważ definicja transportu drogowego zawiera informacje o pośrednictwie przy przewozie rzeczy (chociaż spedycja nie jest pośrednictwem), to jednak obejmując przecież także pośredniczenie, automatycznie pasuje do tej definicji.

Jak więc można określić spedycję, czym jest? Umowa spedycyjna to najzwyklej umowa, jaka zawiera w sobie czynności spedycyjne. Niby nie jest to ważne, by tak to określać akuratnie, ale co gdy dojdzie do sprawy sądowej wynikającej z jakichś nieporozumień? W tym przypadku sąd nie powinien być zmuszany do zbadania różnych wytycznych, które powinna definiować ustawa: licencji czy polisy OC, lecz skupić się tylko i wyłącznie na tym, czy firma, która przyjęła na siebie obowiązki z racji spedycji, albo przewozu, a w ostateczności czy jest spedytorem czy przewoźnikiem. To tylko jeden z przypadków, jak źle zdefiniowane normy prawne wpływają na niezrozumienie danej branży. Niestety, zdarza się to w wielu innych dziedzinach – zapraszamy do kontaktu.

To zagadnienie jest dla Ciebie interesujące? Kliknij odsyłacz do www, a poznasz informacje na omawiany temat, który z pewnością Cię zainteresują.

Transport krajowy i zagraniczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*