5 December 2022

o autach wiemy bardzo dużo a nawet więcej
W każdym państwie, niezależnie od jego zamożności, wzrostu gospodarczego, stanu dróg czy ustroju politycznego, niezbędny jest transport publiczny. Jedyna, a zarazem kluczowa różnica polega na tym, iż w jednym kraju ta gałąź transportu sprawuje się wspaniale, natomiast w innym prawie go nie ma, więc ludzie korzystają najczęściej ze swoich sposobów, z prywatnym transportem na czele. A jak to wygląda w Polsce?

W Polsce niestety męczy nas choroba poprzedniego systemu, jaką jest brak modernizacji. Mowa tu o kolei. W zależności od regionu, rodzaju połączeń oraz innych istotnych czynników (na przykład, infrastruktury w przeszłości) sytuacja wygląda raz lepiej, raz gorzej. W jednym miejscu się poprawia, za to w innym dzieje się coraz gorzej. Zmiany więc nie są systemowe. Niegdyś mieliśmy wiele połączeń, ale tez nie było tyle samochodów.

transport

Autor: Jean-Pierre
Źródło: http://www.flickr.com

Współcześnie wielu z nas posiada auta, zatem niektóre połączenia są martwe i nie przynoszą dochodów.

Identycznie jest w przypadku Polskiej Komunikacji Samochodowej (PKS). Niektóre dworce po prostu straszą, inne przestały istnieć, a jeszcze inne są wyremontowane, świadczy to jednak o braku systemowego pomysłu na tego typu działalność. Tę lukę wypełnili prywatni posiadacze busików, którzy świadczą swoje usługi nie tylko na ternie Polski, ale także poza granicami kraju. Masowa migracja zarobkowa Polaków najbardziej zaś wpłynęła na branżę lotniczą. Tanie loty, szybkość dotarcia na miejsce oraz wygoda, to najważniejsze czynniki, dla których Polacy tak pokochali ten rodzaj transportu się z miejsce na miejsce. Trend ten będzie wzrastał, obecnie podróżowanie samolotem po Polsce jest stosunkowo drogie, ale i to powoli się zmienia.

transport

Autor: Alan Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Wspominając o transporcie powinniśmy również zwrócić uwagę na to, że czy to zbiorowy transport – dalsze informacje – (PKP, PKS), czy specjalistyczny, to branża, która rozwija się zdecydowanie lepiej w sektorze prywatnym. Weźmy na dobry przykład taki transport chłodniczy w Polsce. Ta branża rozwija się w naszym kraju coraz lepiej. Te niecodzienne usługi świadczone są przez profesjonalne firmy (np. ), które posiadają bazę samoctransport www.edenbus.com.pl/agregatami chłodniczymi, w których temperatura zmienia się od – 25 do + 25 stopni. Można wynająć też takie do minus 75 stopni Celsjusza. To akurat auta do transportowania tak zwanego „suchego lodu”. Poza tą branżą, istnieje wiele innych, w których transport jest niezwykle ważny.
Transport krajowy i zagraniczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*